
O zahradě
Zahradou, bylinami a hospodařením šetrným a udržitelným způsobem jsme se začali zabývat před více než 20 lety. Původní zahrada byla na pronajatém obecním pozemku do roku 2022, kde jsme strávili krásných 20 let. Hodně jsme se naučili, včetně pěstování bezorebným způsobem (na většině pozemku). Nepoužívali jsme žádné pesticidy, herbicidy, insekticidy, umělá hnojiva atd., naše zahrada byla, je a bude čistá, bez chemie. Zanecháváme zde kvalitní půdu a odcházení pro nás po letech není jednoduché.
Na jaře 2022 se nám podařilo koupit vlastní pozemek o velikosti cca 3000 m2, na kterém jsme začali budovat zahradu novou - doslova na zelené louce. Po 20 letech opět na začátku...tentokrát ale na pozemku svém, ze kterého už nás nikdo nedostane 😊 Zahrada leží cca v 600 m nad mořem a je třeba se tomu přizpůsobit. A budeme se dál učit - to na zahradě / poli nikdy nekončí.
Je to opravdu krásný kousek země.
Hned na jaře 2022 jsme začali s přesunem stromů, které jsme ještě
přesunout mohli. Ty vzrostlé bohužel zůstaly na původním místě. Přesun stromů
pokračoval i na podzim. Od jara do podzimu jsme zde strávili mnoho času. S pomocí
kamaráda s traktorem jsme zahradu oplotili proti zvěři, která zde byla původně
doma a stále spolu různě kooperujeme 😊 Část pozemku bylo - vzhledem k předešlému
užívání družstvem - třeba zorat a následně ještě půdu zpracovat rotavátorem. V dalších
letech již opět najíždíme na bezorebný způsob pěstování. Pěstujeme půdu, ne rostliny.
V červnu 2023 získala naše zahrada oficiální certifikát Přírodní zahrady. Pro nás se nic nemění, ale přesto máme velkou radost - je to potvrzení naší snahy, práce, záruka kvality a také osvěta pro okolí. V případě zájmu je možné po domluvě naši zahradu navštívit. Více o přírodních zahradách např. zde https://prirodnizahrada.eu/.
Na začátku roku 2024 vidíme, kolik práce nás na zahradě opět čeká - obnova ovocných stromů, které jsou díky poloze naší zahrady vystaveny častému kontaktu se zvěří, péče o pěstební plochy i jejich další rozšiřování, příprava stanoviště pro včely, které se již brzy stanou spoluobyvateli zahrady, pěstování sazenic...a mnoho dalšího. A na všechno z toho se moc těšíme.
Červen 2024 - sezóna sběru běží na plné obrátky, zahrada se vzpamatovala z mrazu a krup a začínají pěkně růst i rostliny citlivé na nízké teploty. Poslední mráz jsme měli loni 16. 6., letos. 14. 6. mínus 2 stupně - takoví druzí ledoví muži... A na zahradě je to znát. Ale jedeme dál :-) a děkujeme, že můžeme.
Únor 2025 - i přes tuhé mrazy, které nyní panují, vyhlížíme jaro. Zahrada je zamrzlá a pod sněhem, ale doma už pomalu klíčí kedlubny, pórek i papriky. Letos první rok čekáme na jaro i společně s našimi včelkami. A těšíme se :-)

Mulčování, divoké rostliny
Pomocí mulčování, které jsme praktikovali i na zahradě původní, se snažíme udržet vláhu a potlačit růst rostlin, které na půdě pro pěstování zeleniny, ovoce a bylin, nechceme. Zároveň vnímáme to, co nám pozemek sám nabízí, a není toho málo - a to zejména v oblasti bylin. Na zahradě se přirozeně vyskytují druhy, které sbíráme a dále zužitkováváme - např. kontryhel, jitrocel, řebříček, pampelišky, sedmikrásky, třezalka, zběhovec, popenec, červený jetel, svízele, mateřídouška, maliník ostružiník, bříza, černý bez, kopřivy atd. Pro někoho plevel, pro nás určitě ne.
Živočichové na zahradě
Nezbytnými pomocníky na naší zahradě jsou indičtí běžci, kteří pomáhají regulovat množství slimáků, kterých je u nás dost. Stahují se na zahradu samozřejmě i z okolí a tak někdy v kombinaci s hraboši a někdy i srčí zvěří a zajíci poměrně výrazně upravují naše představy o úrodě...ale tak to je. Někdy se urodí víc, někdy míň, každý rok je trochu jiný a každý krásný. Je radost sledovat, když v trsech bylin vyrůstá malý zajíček, v mulči se vyhřívají ještěrky a slepýši, v trávě ve stínu jsou žáby, poletují motýli, pavučiny si splétají různí, někdy i poměrně velcí a barevní pavouci (které já s dostatečným odstupem obcházím), skáčou kobylky, najdeme i kudlanky... Své místo zde mají také slepice a společnost jim dělá letitý krocan. Stejně jako rostliny i slepice jsou krmeny přirozeně, bez směsí, mají k dispozici výběh, kde hrabou, sbírají hmyz, žížaly, pasou se... Jen ty slimáky nechtějí 😊 Některé druhy zdrobnělých slepiček jsou spíše mazlíčci našich dětí. Barva i chuť (a samozřejmě složení) domácích vajec od slepic chovaných v přirozených podmínkách se od kupovaných hodně liší (i když si to vlastně už moc nepamatujeme). I slepice reagují na změny v přírodě a zejména na délku denního světla, a tak v některých částech roku nesou hodně a v některých vůbec. I do jejich chovu občas zasáhne liška, jestřáb, kuna...kteří se do klecí ani zastřešených hal nedostanou, přesto si troufám tvrdit, že naše slepice by neměnily. Pohyb psů po zahradě je třeba regulovat, protože i když jsou dobrými společníky, někdy nerespektují hranice záhonů, mladé sazenice atd.
Produkty
Po letech samozásobitelství jsme v roce 2022 naši činnosti obrátili také více směrem ven a začínáme nabízet naše produkty ostatním - ovoce, zeleninu, byliny, bylinné směsi, bylinné sirupy, sušené ovoce, ořechy, kečupy a další výrobky. Postupně se snažíme naplňovat všechny legislativní podmínky této činnosti.
Pěstujeme
Vedle divoce rostoucích druhů bylin a keřů lze na naší zahradě najít další druhy bylin - meduňku, různé druhy máty, proskurník, kozlík, pelyněk brotan, šalvěj, levanduli, třapatky, sléz, dobromysl, libeček, kostival, měsíček, tymián, saturejku, řepík, jablečník, yzop, mydlici, kari, plicník, řimbabu, kopr, kadeřavou petrželku, lichořeřišnici... Trvalky jako jsou vrbina, denivky, agastache, rozchodnice, kopretiny, česnekopažitka, medvědí česnek, floksy po babičce (těch si obzvlášť cením), pivoňky, cibuloviny...Keře a stromy, z nichž většina jsou zatím mladé stromky - slivoně, jabloně, hrušně, ořešáky, třešně, mišpule, jeřáb ptačí, meruňky, myrobalán, rybízy, rakytníky, hlohy, šípky, šeřík, vrby, aronie, maliník ostružiník, brusinky, borůvky, víno, muchovník, zimolezy, samozřejmě také černý bez, růže svraskalé atd. Zkusili jsme zasadit i mandloně, které jsme dostali, uvidíme zda se jim bude dařit. Ze zeleniny (a ovoce) se snažíme o původní druhy, žádné hybridní odrůdy - rajčata stupnická, divoká, býčí srdce (původní z permasemínek, nyní již osivo vlastní), mrkev, petržel, cibule, česnek, pórek, hrách, saláty, ředkvičky, kedlubny, červená řepa, špenát, cukety, dýně hokkaido, velkoplodá, máslová, patisony, okurky nakladačky i polní, rebarbora, jahody... Vzhledem k nadmořské výšce se u některých plodin neobejdeme bez fóliovníku - zejm. papriky, okurky. V semenaření jsme částečně soběstační - rajčata, papriky, dýně, patisony, česnek, měsíček, sléz, lichořeřišnice, sazenice jahod, množení rostlin odkopky. Snažíme se o kombinaci rostlin, které jsou si vzájemně prospěšné. Záhony máme odhalené pouze v době výsevu, po celý zbytek roku máme všechny zakryté mulčem - obvykle slámou, starým senem, posekanou trávou. Nepoužíváme rašelinu, štěpku ani černé zakrývací fólie.
Děti
Své místo zde má také zázemí pro děti, které zde tráví spoustu času. Vedle sítí, lana, houpačky a trampolíny jsou to i přirozená lesní zákoutí s dostatkem šneků a materiálu na stavbu domečků, kameny, klacky... tj. to, co děti potřebují. Lavičky a ohniště jsou samozřejmostí.
Možná bude způsob našeho snažení inspirací a podporou pro ty, kteří to zkouší podobně. Má to smysl a jde to.
